Leczenie ortodontyczne dzieci najczęściej rozpoczyna się około 6, 7 roku życia.

Czy możemy jednak już wcześniej zauważyć symptomy w wyglądzie dziecka, które mogą wskazywać na niebezpieczeństwo nieprawidłowego rozwoju zgryzu?

Czy możemy zauważyć symptomy, które wskazują, iż istnieje ryzyko pojawienia się wad wymowy?

Czy możemy uchronić dziecko przed nieprawidłowym rozwojem zgryzu oraz rozwojem wad wymowy?

Warto zadać te pytania. Rozmowy z Rodzicami, z którymi pracuję pokazują mi, iż w momencie, gdy na świecie pojawia się dziecko a my godzimy bycie Rodzicem z pracą i niezliczoną ilością innych obowiązków – z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie zwrócić uwagi na wszystko. Staramy się być jak najlepszymi Rodzicami, dbamy o rozwój dzieci, organizujemy zajęcia dodatkowe, rozrywki, wspieramy pasje. Obserwując nasze dzieci nie zauważamy niczego niepokojącego w tym jak dziecko oddycha, je, przełyka, jaką postawę przyjmuje siedząc. Często nawet nie myślimy, żeby zwracać na to uwagę. Zauważyłam, że pierwszym symptomem, który jest najczęściej przez Rodziców zauważany to wada wymowy, niewyraźna mowa.

Na co więc zwrócić uwagę w rozwoju dzieci? Jakie objawy, jakie cechy nawet w wyglądzie dziecka mogą sugerować ryzyko pojawienia się nieprawidłowości w rozwoju zgryzu oraz wymowy u dziecka?

Reaguj, kiedy dziecko oddycha buzią w ciągu dnia i w nocy.

Kiedy zauważysz taki „sposób” oddychania sprawdź:

– u laryngologa, czy migdałki (gardłowy i podniebienne) nie są przerośnięte – szczególnie, jeśli dziecko często się przeziębia, w nocy chrapie,

– u logopedy, czy dziecko ma prawidłową pozycję spoczynkową języka, czy język nie leży na dnie jamy ustnej – czubek języka jest często widoczny między zębami (zamiast układać się przy podniebieniu bokami dotykając górnych, bocznych zębów),

– nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka jest związana z nieprawidłowym połykaniem i żuciem pokarmów – to też zadanie dla logopedy,

– u logopedy lub ortodonty/stomatologa, czy wędzidełko podjęzykowe nie jest za krótkie- będzie to zaburzać prawidłową funkcję języka podczas jedzenia, oddychania i mowy,

– u alergologa, czy może jest jakiś alergiczny powód niedrożności nosa, co z kolei wymusza oddychanie buzią.

Jeśli odpowiednio wcześnie zauważymy powyższe objawy i szybko na nie zareagujemy możemy skutecznie przeciwdziałać powstawaniu wad zgryzu oraz wad wymowy.

Co jeśli ortodonta już zdiagnozował u dziecka wadę zgryzu?

Powyższe objawy niezauważone we wczesnym rozwoju dziecka, mogące być przyczyną nieprawidłowego zgryzu, możemy także korygować równolegle z leczeniem ortodontycznym. Właściwie jest to konieczne, aby leczenie ortodontyczne przyniosło trwały efekt.

Oddychanie buzią, nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka, język wysunięty między zęby podczas mówienia, nieprawidłowe połykanie – mogą wpływać na powstawanie m.in. takich wad jak:

– tyłozgryz

– przodozgryz

– zgryz głęboki (tu często przyczyną jest także ssanie kciuka)

Interdyscyplinarne spojrzenie na rozwój zgryzu ma kluczowe znaczenie. Prawidłowa pozycja spoczynkowa języka w jamie ustnej ma wpływ na utrzymanie wyników leczenia ortodontycznego. Jeśli o to nie zadbamy- istnieje ryzyko nawrotu wady.

Obserwujmy nasze dzieci. Wiele symptomów możemy zauważyć u bardzo małych dzieci. Zanim usłyszymy nieprawidłową artykulację głosek, niewyraźną wymowę.

Możemy zminimalizować ryzyko nieprawidłowego rozwoju zgryzu oraz wspomóc efektywność leczenia ortodontycznego.